Videá

Ako sa naučiť cudzí jazyk za 6 mesiacov

Začiatok Nového roka znamená pre veľa ľudí začiatok niečoho nového. Často sa s ním spájajú predsavzatia, túžba v našom živote niečo zmeniť alebo zlepšiť.

V posledných rokoch v mojom okolí sledujem zvyšujúci sa záujem o študovanie cudzích jazykov. Či už je to z dôvodu cestovania alebo z dôvodu zvýšenia svojej konkurencieschopnosti na trhu práce. A práve predsavzatie, že sa človek začne viac vzdelávať, či učiť sa nový jazyk jednoznačne prevládalo u mojich známych aj tento rok. Veľa z nich má však často pochybnosti, či to zvládnu, či cudzie jazyky pre nich jednoducho nie sú. Pred niekoľkými mesiacmi som natrafil na túto zaujímavú prednášku od Chrisa Lonsdala z Univerzity v Hong Kongu. Výskumu venoval celý svoj život a na základe svojich poznatkov vytvoril 5 princípov, ktoré by mal človek používať pri učení cudzích jazykov, resp. vzdelávaní všeobecne. Aplikoval ich sám na seba a v priebehu 6 mesiacov sa naučil mandarínsky. To všetko už v roku 1981. Chcete vedieť ako? Pozrite si nasledujúce video.

Čítať článok

Učenie začína už pred narodením

ucime-sa-pred-narodenimPre niekoho možno prekvapivé, ale pravdou je, že učiť sa začíname ešte pred tým, ako uzrieme svetlo sveta. Náš život je veľmi ovplyvnený deviatimi mesiacmi pred narodením. Práve počas tohto obdobia si vytvárame množstvo návykov, ktoré majú vplyv na naše fungovanie v reálnom svete. Formujú sa napríklad naše chute a zmysly. Podrobnejšie vás do tejto problematiky zasvätí vo svojej prednáške Annie Murphy Paul.

Čítať článok

Čo nás môže naučiť strach

conasucistrachPredstavte si, že ste námorníkom stroskotanej lodi v obrovskom Pacifiku. Môžete sa vybrať jedným z troch smerov a zachrániť seba a svoju posádku. Každá voľba so sebou tiež nesie hrozivé následky. Ako sa rozhodnete? Rozprávaním príbehu o veľrybárskej lodi Essex spisovateľka Karen Thompson Walker poukazuje na to, ako strach poháňa predstavivosť tým, že nás núti si predstavovať závery a spôsoby ako sa s nimi vysporiadať.

Čítať článok

Prečo je dôležité si priznať vlastný omyl

vlastny-omylDnešná prednáška bude Kathryn Schulz, ktorá posledných päť rokov strávila premýšľaním nad tým ako sa mýlime. Každý z nás robí v živote všetko preto, aby sa vyhol omylom. Na tom by nebolo nič zlé, často krát si však myslíme, že máme pravdu, aj keď ju nemáme. Keď totiž zistíme, že sa mýlime, zmocní sa nás väčšinou nepríjemný pocit. Prečo je to tak? Prečo prílišný pocit toho, že robíme niečo za každú cenu správne môže byť veľmi nebezpečný? Odpovede nájdete v nasledujúcej prednáške.

Čítať článok

V čom spočíva šťastie?

prednska-o-stastiKaždý z nás chce byť v živote šťastný. Chceme pekné auto, dom a dobrú prácu. Nie je to však preto, že sú tieto veci hodnotné, ale preto, že si myslíme, že nám zabezpečia šťastie. Zamysleli ste sa už niekedy nad otázkou, čo sú to tie veci, ktoré nám prinášajú šťastie? Šťastie je veľmi ťažké merať, pretože pre každého tento pojem znamená niečo iné. Matt Killingsworth ale našiel spôsob ako ho skúmať. Zaujíma vás v čom spočíva? Odporúčam pozrieť nasledujúcu prednášku, ktorá vám prezradí viac.

Čítať článok

Dôležité je myslieť pozitívne

bekySom si istý, že vo svojom okolí poznáte ľudí, ktorí sa neustále sťažujú a všade vidia len to zlé. Byť v kruhu takýchto ľudí lezie na nervy a čo je horšie, po čase môžu svoje negatívne myslenie preniesť aj na vás. Myslieť pozitívne, ovplyvňuje náš celkový postoj k životu.  Nasledujúci príbeh mladého človeka, ktorému úraz náhle zmenil život, je dôkazom toho, aké je pozitívne myslenie v živote dôležité.

Čítať článok

1 2 3 17  Scrolujte nadol