Chcete, aby bolo všetko hotové. Túžite po tom, aby ste boli výkonní a efektívni. „Produktivita“ je vaše obľúbené slovo – a veľmi tvrdo na nej pracujete. Problémom je, že ak sa na cestu za produktivitou vyberiete zlým smerom, pravdepodobne sa tak len odsudzujete k ďalšiemu zlyhaniu.Existuje sedem základných chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú, v snahe stať produktívnejší. Sú vám niektoré z nich povedomé?

Chyba č.1. – Uberať si zo spánku

Ak potrebujete počas daného dňa hodinu alebo dve navyše, môže byť pre vás veľmi lákavé ubrať si z vášho spánku. Môžete počuť aj rôznych guru, ktorí vám tvrdia, aby ste vstali o pol alebo hodinu skôr a tým získali nejaký čas navyše.

Problémom však je, že skracovanie spánku znižuje hladinu vašej produktivity. Za krátko zistíte ako máte problém so sústredením. Budete pracovať oveľa pomalšie ako obvykle. Z dlhodobejšieho hľadiska sa môže stať, že budete oveľa viac náchylnejší chorobám.

Chyba č.2 – Robiť veľa vecí naraz

Aj keď zvládanie veľa vecí naraz môže znieť dobre, zriedkakedy funguje. Psychické a fyzické úlohy kombinovať môžete (napríklad počúvanie audio kníh počas žehlenia) – avšak nemôžete zároveň vybavovať maily, a pritom sa sústrediť na nejaký veľký pracovný problém.

Ak sa snažíte robiť naraz niekoľko úloh, v skutočnosti iba prepínate vaše sústredenie z jednej na druhú. Tieto prestávky narúšajú vašu koncentráciu, spomaľujú vás a robia vás oveľa náchylnejších na rozrušenie.

Chyba č. 3 – Robiť všetko sám

Možno veríte v to, že ak chcete niečo spraviť dobre, musíte si to spraviť sami. Snažíte sa zvládať všetko sami, namiesto toho, aby ste jednoducho delegovali niektorú prácu na ostatných ľudí (či už doma alebo v práci). Niektoré úlohy nemusia byť zrovna tie najlákavejšie – napríklad vkladanie nejakých dát do tabuliek alebo pranie, ale vy ich chcete zvládnuť vo vašom najvyššom možnom štandarde.

Tento prípad nie je zlý len pre vašu produktivitu, ale aj pre ľudí okolo vás. Ak sa snažíte robiť sami každú malú vec, plytváte tak časom, ktorý by ste možno mohli radšej využiť na nejaké dôležitejšie aktivity. A ak nikdy nedovolíte vašim podriadeným (alebo deťom), aby sa potýkali aj oni s niečim novým, bránite im v osobnom raste.

Chyba č.4 – Zriedkakedy sa sústredíte na čísla

Sledovať čísla môže byť často užitočné: Ako veľa kilometrov ste ubehli tento týždeň, ako veľa ste zarobili, koľko ste predali. Hocičo. Avšak sústrediť sa len na čísla môže byť často kontraproduktívne. Budete postrádať jednu veľmi dôležitú vec, ktorá nemôže byť zmerateľná.

Niekedy totiž hneď nenájdete návratnosť vašich investícii – špeciálne v oblastiach ako je budovanie vzťahov. Možno potrebujete investovať nejaký čas bez toho, aby ste sa dočkali okamžitých výsledkov, avšak sieť, ktorú si okolo seba vytvárate, môže byť neoceniteľná v budúcnosti.

Chyba č.5 – Jedenie za stolom

Ak máte veľa práce, často sa stáva, že sa vyhnete obednej prestávke a radšej si zoberiete jedlo priamo za váš pracovný stôl a jete popri práci. Zoberiete si do ruky bagetu a spokojne ju konzumujete, zatiaľ čo si vybavujete maily. Raz za čas budete mať možno tak málo času, že to budete musieť spraviť, avšak akonáhle sa to bude stávať častejšie, je čas prehodnotiť situáciu.

Dať si poriadnu obednú prestávku vám dodá nejaké sily a lepšie vás pripraví na popoludnie. Cenné môže byť dokonca aj odísť z kancelárie a dať si 15 minútovú pauzu. A ak dokážete jesť vaše jedlo aj inde ako za pracovným stolom, uvidíte, že si ho vychutnáte oveľa viac a taktiež vám bude aj lepšie tráviť.

Chyba č.6 – Pravidelné kontrolovanie mailov

Pokiaľ nie je vašou náplňou práce iba odpovedať na maily, skoro určite si ich nemusíte kontrolovať každých desať minút. Taktiež nemusíte mať žiadne vyskakovacie upozornenia, ktoré sa vám zjavia na vašom monitore s každou novou prichádzajúcou správou.

Veľmi často sa stáva, že si kontrolujeme maily práve vtedy, ak si nie sme veľmi istí, čo presne by sme mali robiť alebo vtedy keď odkladáme oveľa dôležitejšie veci.

Chyba č.7 – Tvrdo sa hnať dopredu

Aby ste sa stali produktívnejšími, budete sa možno snažiť do vašich dní natlačiť viac a viac. Možno pracujete na plný úväzok a popritom si rozbiehate nejaký bočný biznis. Ak sú vaše dni, týždne alebo mesiace zaplnené prácou, vždy na oplátku musíte niečo obetovať.

Vo veľa prípadoch je to zdravie. Fyzické a psychické problémy môžu byť spôsobené práve prepracovanosťou a veľkým stresom. Zamyslite sa nad tým či vám tých pár hodín navyše stojí za zničenie si vášho zdravia.

Samozrejme, je dobré byť produktívny, aby ste dosiahli určité veci či už v osobnom alebo profesionálnom živote. Avšak nesnažte sa byť produktívny na účet ostatných.

zdroj: dumblittleman.com

 


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 150 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup