Určite poznáte niekoľko ľudí z vášho okolia, ktorí zvládajú všetky svoje pracovné povinnosti, venujú sa rodine a priateľom a dokonca majú čas aj na záľuby. Všetko to naviac zvládajú s úsmevom. Takýto typ ľudí kariérne napreduje, nevedia čo je to stres a všetci ich obdivujú. Aké je ich tajomstvo? Čo ich poháňa?
Ja ho poznám a prezradím vám ho. Všetko je to správnom spánku. Tak jednoduché a pritom tak podceňované. Ľudia, ktorí si doprajú dostatok spánku sú viac sústredení, úspešní a šťastní. Spánok nám pomáha v tom, aby sme dobili energiu v tele a nechali mozog odpočinúť.
Ak spánku nemáme dostatok, celý deň je pre nás utrpením. Prácu nestíhame dokončiť včas, venujeme príliš veľa energie ktorej máme nedostatok nepodstatným činnostiam a vo všetkom sa zamotávame. A pritom chceme zo seba vždy dostať maximum. Či už sme športovec, manažér alebo matka na materskej dovolenke.
V dnešnej uponáhľanej dobe sa spánok pre mnohých stal luxusom. Ak máte svoje vlastné podnikanie, alebo malé deti, určite ste neraz použili frázu: „Spať budem, keď umriem.“
Nedostatočný a nekvalitný spánok výrazne opotrebujú naše telo. Rovnako ako automobil bez výmeny oleja, aj naše telo sa začne rozpadávať. Čo má v skutočnosti nekvalitný spánok na svedomí:
- Sme podráždení a náladoví a ak zo spánku budeme dlhodobo uberať, môžeme na sebe javiť pocit úzkosti až halucinácie.
- Zažívame emocionálnu úzkosť a naše vzťahy s partnerom/priateľmi dostávajú zabrať.
- Strácame schopnosť veci si pamätať a často zabúdame.
- Môžeme jednoducho prepadnúť užívaniu návykových látok a rôznych liekov.
- Mikrospánok, nočná mora všetkých vodičov, je majoritne zapríčinený nedostatkom dobrého spánku. O jeho následkoch ani nemusíme diskutovať.
Čo by sme teda určite nemali robiť pokiaľ chceme, aby náš deň bol plný energie, ktorú sme získali dostatkom kvalitného spánku?
-
- Pred spánkom nejedzte
Najesť sa pred spaním alebo nebodaj vykradnúť chladničku počas noci neovplyvňuje iba vašu váhu. Prijatím potravy sa naštartuje tráviaci systém a ten musí následne počas noci pracovať. Zbytočne tým oberáme svoje telo o energiu. Ako sa tomu vyvarovať? Stačí ak si dáte svoje posledné jedlo dňa aspoň 3 hodiny pred tým, ako si ľahnete do postele. To zvládne každý.
-
- Vyhnite sa večer káve a alkoholu
Káva je stimulant, ktorý telo drží nabudené a aktívne. Môže byť veľmi dobrým pomocníkom ráno, ale presný opak sa deje večer. Alkohol vás možno počiatočne dostane do stavu pohody, uvoľnenia a môžete sa cítiť ospalo, ale v konečnom dôsledku zvyšuje váš počet prebudení počas noci.
-
- Posteľ má slúžiť na spánok
Ak v posteli čítate, pozeráte z postele televíziu alebo dokonca z postele pracujete, môže to byť pre vás ťažšie. Vašim cieľom by ale malo byť tieto aktivity z postele vyselektovať a oddeliť. Posteľ by mala byť určená primárne a jedine na spánok. (Možno na niektoré iné aktivity, ktoré ale teraz rozoberať nebudeme.)
-
- Zhasnite všetky svetlá
Jasné svetlá potláčajú tvorbu melatonínu, ktorý je zodpovedný za reguláciu našich spánkových cyklov. Rovnako nie je odporúčané čítanie z elektronických podsvietených zariadení ako mobil alebo tablet neskoro v noci. Čím je vaša miestnosť tmavšia, tým lepšie. Ak máte v miestnosti z nejakého dôvodu priveľa svetla, skúste používať masku na oči.
-
- Nespite priveľa!
Aj v spánku platí pravidlo, všetkého veľa škodí. V extrémnych prípadoch môže priveľa spánku spôsobiť choroby srdca, cukrovku a depresie. Priemerný dospelý človek potrebuje v priemere 8 hodín spánku. Je to samozrejme individuálne a u každého to môže byť odlišné, ale ako referenčný bod môže použiť toto zlaté pravidlo 8 hodín.
zdroj: lifehack.org