Je mi jasné, že rovnako ako ja, všetci máme dni, kedy by sme sa chceli prinútiť pracovať tvrdšie. Možno máte nejaké sny alebo ambície a je vám jasné, že tvrdá práca je jediný spôsob ako ich dosiahnuť.

Mám však pre vás dobré správy. Existuje množstvo malých trikov, ktoré vám pomôžu pracovať oveľa tvrdšie. Samozrejme, bez potu a bez sĺz.

Tieto triky však neplatia výhradne len pre vašu platenú prácu alebo podnikanie, pokojne ich môžete použiť aj v osobnom živote. Napríklad, ak sa pokúšate prestať s fajčením alebo pri zhadzovaní nadbytočných kilogramov.

1. Zapojte súťaživosť

Konkurencia ma vedela vždy vyburcovať k nadľudským výkonom. Stačí ak niekto predo mňa postaví nejakú výzvu a ja dokážem načrieť do rezervných zásob. Odhalím tak v sebe potrebnú energiu a motiváciu, o ktorej som ani netušil, že ju mám.

To sa však nemusí týkať len biznisu. Stačí, ak si poviete, že chcete zhodiť nejaké kilogramy. Oveľa ľahšie to pôjde, ak budete chudnúť s niekým a budete sa porovnávať, burcovať či kontrolovať.

Preto odporúčam pozerať sa po spôsoboch, ktoré zmenia vašu prácu na súťaž.

2. Povedzte si „Idem na to…“

Napríklad bažíte po napísaní knihy. Problém je, že sa nikdy neviete prinútiť začať. Každý víkend si sľubujete, že nad ňou strávite dve až tri hodiny, ale výsledok je aj tak nulový, pretože v sebe neviete akosi nazbierať potrebnú energiu.
Namiesto dávania si veľkých predsavzatí, odporúčam začať zľahka. Povedzte si „Zatiaľ si len otvorím potrebné dokumenty,“ alebo „Zatiaľ obetujem pár minút písaniu.“

Obvykle sa stane, že váš počiatočný odpor zmizne a vy sa konečne pustíte do práce.

Samozrejme, toto platí skoro pre všetky vaše plány:

  • „Len utriem prach z police.“
  • „Len si vyskúšam moje nové bežecké topánky.“
  • „Idem si len tak zabrnkať na gitare.“

3.Vyhraďte si určitý čas (a snažte sa ho poraziť)

Práve v tomto momente je to jedna z mojich najobľúbenejších metód. (momentálne mám totiž pustený časovač a písanie tohto článku sa snažím stihnúť do vyhradené časového intervalu). Ak chcete natlačiť viacej práce do menej času, najlepší spôsob ako to dosiahnuť je dať si závod s časom.

Dajte si malú výzvu. Napríklad, ak si myslíte, že umývanie kuchyne vám bude trvať pol hodinu. Nastavte si časovať na dvadsaťpäť minút a skúste to stihnúť.

Používanie časovača vás povzbudzuje k tomu, aby ste zostali sústredení – z časti preto, že viete, že hodiny tikajú a vám už nezostáva veľa času, ale aj preto, že viete, že už o pol hodinu budete hotoví.

4.Počúvajte hudbu

Ak pravidelne cvičíte, určite dobre viete aká môže byť muzika prospešná. Stačí vaša obľúbená muzika v pozadí a vy dokážete podávať v posilňovni oveľa vyššie výkony.

Podobné to je pri skoro všetkých druhoch práce. Ak sa snažíte vyburcovať k vyšším výkonom, rýchla a energická muzika môže byť to, čo hľadáte.

Na plnenie úloh typu – písanie, dizajn, programovanie – odporúčam muziku, ktorá vám pomôže zostať v pokoji a sústrediť sa. Nebudem vám dávať konkrétne odporúčania, pretože môj štýl muziky, môže byť úplne odlišný od toho vášho. Odporúčam experimentovať a uvidíte, čo vám najviac pasuje.

5. Buďte zodpovední voči druhým ľuďom

Pracovali ste niekedy len preto, lebo niekto od vás vyžadoval výkon a vy ste si boli vedomí, že si ho aj overí? Napríklad, ste si najali osobného trénera, ktorý vám prikázal diétu a vy ste boli nútení ju dodržiavať, pretože na výsledkoch by sa to naozaj odrazilo.

Zodpovednosť je veľmi silný motivátor. Jednoducho ju môžete použiť pri každej práci. Napríklad, plánujete vykonať nejaké zmeny na vašom webe, ktorý navrhujete. Napíšte na Facebook status alebo na Twitter, aby ostaní videli na čom robíte. Je skvelý pocit, ak budete môcť neskôr dať vašim priateľom vedieť, že to čo ste chceli spraviť, ste aj spravili.

6. Odmeňujte sa

Aj keď, dokončená práca môže byť samo o sebe dobrá odmena, niekedy to chce niečo viac. Napríklad, ak držíte diétu, pretože sa chcete vrátiť na ideálnu váhu, ktorú ste mali minulý rok, bude veľmi ťažko zostať plne motivovaný týždeň, čo týždeň.

Tým, že si budete dávať malé odmeny, spravíte aj tie najťažšie úlohy oveľa viac príjemnejšie. Ak si sľúbite horúci kúpeľ hneď potom, čo upracete garáž alebo novú videohru, hneď ako schudnete dve kilá, potom budete mať krátkodobý dôvod pokračovať ďalej.

Poznáte aj vy nejaké extra triky, ktoré vás nútia pracovať oveľa tvrdšie? Pokojne sa o ne podeľte v komentároch.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 150 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup