Je jedno čo počas dňa robíte, určite niekedy príde čas, kedy sa potrebujete koncentrovať. Možno máte nejaký projekt, na ktorý sa treba sústrediť (môže to byť čokoľvek od písania spravy až po vykonávanie nejakých laboratórnych testov), alebo práve študujete pre získanie vášho titulu, pre získanie kvalifikácie na nové pracovné miesto, alebo len tak pre radosť.

Ak sa nemôžete sústrediť, budete mať problém:

Môžete robiť hlúpe a potenciálne nákladné  chyby.

Pristihnete sa pri tom, že robíte úlohy dlhšie ako v skutočnosti trvajú.

Možno sa kvôli tomu aj vzdáte nejakých vecí, ktoré sú pre vás dôležité.

Niektorí ľudia si myslia, že im sústredenie veľmi nejde, ale to vôbec nie je pravda. Každý z nás môže vylepšiť svoju schopnosť sústrediť sa.

Návod ako vám prinášam v nasledujúcich piatich krokoch:

1. Venujte pozornosť psychickým faktorom

Vaša schopnosť sústrediť sa veľmi závisí aj od vášho psychického stavu. Určite ste si všimli, že keď sa zle vyspíte, dáte si ťažký obed, tak vtedy máte problémy so sústredením. Zaistite, aby váš životný štýl vašu koncentráciu podporoval a nie jej bránil.

To znamená:

Dostatočný spánok. Pre väčšinu ľudí to znamená 7-8 hodín, vy však  sami na sebe najlepšie zistíte, koľko spánku potrebujete.

Jedzte múdro. Ak ste pažraví, je problém sa sústrediť na niečo iné ako je váš pracujúci žalúdok alebo inak povedané, ak si dáte na obed veľkú porciu jedla, nemôžete čakať, že budete popoludní veľmi produktívni.

Pozor na príjem alkoholu. Pivo alebo pohár vína vám možno na konci dňa pomôže s relaxom, avšak alkohol má taktiež moc úplne zničiť vašu schopnosť sústrediť sa na knihu, ktorú ste sa chystali čítať.

Pravidelne cvičte. Ak sa cítite unavení a máte problém sústrediť sa, rozprúdiť krv v žilách vám pomôže pár minút nejakej fyzickej aktivity.

2. Minimalizujte možné rozrušenia

Pohybujete sa v prostredí, v ktorom je takmer nemožné sa sústrediť? Ak máte kolegov, rodinu alebo spolubývajúceho, ktorí vás s niečím vyrušujú každých päť minút, verím, že sústredenie vám môže robiť veľké problémy. Malé vyrušenie môže znamenať niekoľko minút navyše, ktoré strávite tým, že sa budete snažiť dostať znova do toho správneho tempa.

Zbavte sa preto čo najviac vecí, ktoré vás môžu vyrušiť:

  • Ak je to možné, zavrite dvere na vašej kancelárií.
  • Noste slúchadlá (dokonca aj ak nič nepočúvate), niektorých ľudí to určite odradí
  • Vypnite si mobil, zavrite Facebook, Email.

Som si istý, že vás napadne ešte pár ďalších možností!

Ak je pre vás naozaj veľmi ťažké sústrediť sa na robotu v práci alebo doma, vyskúšajte zmenu prostredia. Napríklad taká knižnica vám môže poskytnúť pokoj, ktorý hľadáte.

3. Venujte sa iba jednej veci

Robiť veľa vecí naraz je pre koncentráciu niečo strašné. Nie je možné, aby ste čítali knihu a pozerali televíziu, upravovali dokument a pritom počúvali rádio. Buď totiž robíte jedno alebo druhé. Ak máte na zozname povinností veľké množstvo úloh, je jasné, že vás to môže lákať, aby ste ich robili naraz, avšak pamätajte si: Je takmer isté, že budete oveľa viac produktívnejší, ak sa budete naraz venovať iba jednej úlohe. 

4. Aktívne sa zapájajte

Pristihujete sa pri tom, ako vaša myseľ blúdi kade tade, namiesto toho, aby sa sústredila na to, čo má robiť? Možno sa potrebujete sústrediť na nejakú prednášku, prezentáciu alebo knihu, avšak preberaná látka nie je veľmi záživná. Na to, aby ste zlepšili vašu koncentráciu, je dobré sa aktívne zapájať. Napríklad na prednáške: Neseďte tam len tak, ale robte si poznámky. Ak čítate nejaký dokument, majte po ruke zvýrazňovačku a označujte si kľúčové sekcie. Alebo ak sa potrebujete učiť, skúste to vo dvojici, uvidíte, že to funguje.

5. Zbavte sa nepotrebných myšlienok

Ak máte problém sa sústrediť, je pravdepodobné, že vám po rozume chodia myšlienky ako:

Hmm, dal by som si kávu…

Nemôžem zabudnúť zatelefonovať Peťovi

Čo sa tak môže diať na Facebooku?

Ako zvládnem všetku túto robotu?

Namiesto toho, aby vás tieto myšlienky ovládli, jednoducho ich zamietnite. Povedzte si: Toto môžem spraviť neskôr. Momentálne pracujem na tomto projekte.

To je všetko.

Päť jednoduchým tipov, ktoré vám pomôžu zvýšiť vaše sústredenie. Ktoré z nich dnes vyskúšate?

 


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 150 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup